Slutliga villkor för företrädesemissionen inklusive teckningskurs, förväntas offentliggöras senast den 7 oktober 2025.
Teckningsperiod: 16 oktober 2025 – 30 oktober 2025 (notera att vissa förvaltare stänger teckning vid ett tidigare datum).
Handel med uniträtter: 16 oktober 2025 – 27 oktober 2025.
Teckning med företrädesrätt: Varje Unit kommer ha en relation mellan antal aktier och teckningsoptioner om cirka tre (3) aktier och två (2) teckningsoptioner av serie TO7. Teckningsoptionerna av serie TO7 emitteras vederlagsfritt.
Teckningskurs: Teckningskursen kommer att fastställas baserat på en rabatt mot TERP (teoretisk aktiekurs efter avskiljande av uniträtter) om cirka 35 procent baserat på den volymvägda genomsnittliga aktiekursen för Bolagets aktie på NGM Nordic SME under perioden från och med den 30 september 2025 till och med den 6 oktober 2025. Teckningskursen får högst fastställas till en kurs som motsvarar en rabatt mot TERP om 35 procent mot stängningskursen dagen innan offentliggörandet av emissionen och teckningskursen får lägst vara aktiens kvotvärde.
Emissionslikvid: Vid full teckning i företrädesemissionen kan bolaget tillföras cirka 60 MSEK före emissionskostnader.
Teckningsförbindelser och garantiåtaganden:
Företrädesemissionen omfattas till totalt cirka 60 procent, motsvarande cirka 36 MSEK, av teckningsförbindelser och garantiåtaganden. Av detta avser cirka 1 procent, motsvarande cirka 0,6 MSEK, teckningsförbindelser och cirka 59 procent, motsvarande cirka 35,3 MSEK, garantiåtaganden.
Lumito har under våren 2025 tagit viktiga steg framåt inom såväl utveckling som kommersialisering. Bolaget har etablerat ett vetenskapligt råd (Scientific Advisory Board) bestående av internationellt ledande experter med omfattande globala nätverk, en strategisk förstärkning som ytterligare stödjer den fortsatta kommersiella och teknologiska utvecklingen. Rådgivarna har bekräftat potentialen i bolagets teknologi och produkterbjudande, samt verifierat att Lumito adresserar centrala behov inom vävnadsanalys som inte tillgodoses med dagens tillgängliga metoder.
Sedan H2 2024 har Lumito uppnått flera viktiga milstolpar som nu banar väg för den kommersiella fasen:
Med tydligt fokus, en unik produkt, ett engagerat team och en effektiv skalbar affärsmodell befinner sig Lumito i en spännande fas. Bolaget är väl positionerat för att fortsätta ta sin produkt ut på marknaden och bidra till utvecklingen av framtidens individanpassade och mer effektiva läkemedel.
Vid full teckning i företrädesemissionen kommer bolaget att erhålla en emissionslikvid om cirka 60 MSEK före emissionskostnader. Emissionskostnaderna beräknas uppgå till maximalt cirka 8,5 MSEK. Bolaget avser disponera nettolikviden om 51,4 MSEK från företrädesemissionen för följande ändamål:
Lumito kan därutöver tillföras ytterligare kapital i juni 2026 i samband med nyttjande av de teckningsoptioner som ges ut i samband med företrädesemissionen, vilket avses att användas till nedanstående aktiviteter:
Viktig information
På grund av legala restriktioner är informationen på denna del av Lumito AB:s (”Bolaget”) webbplats inte avsedd eller tillgänglig för vissa personer. Vi ber dig därför att ta del av följande information och lämna följande bekräftelse varje gång du önskar tillgång till denna del av webbplatsen. Vänligen notera att villkoren nedan kan komma att ändras eller uppdateras och att det därför är viktigt att du läser dem varje gång du besöker denna del av webbplatsen.
Informationen på denna del av Bolagets webbplats är inte avsedd för, och får inte, direkt eller indirekt, helt eller delvis, åtkommas av eller distribueras eller spridas till personer som bor eller befinner sig i Australien, Belarus, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Schweiz, Singapore, Sydafrika, Storbritannien, USA eller någon annan jurisdiktion där sådan åtgärd kan utgöra brott mot lokala värdepapperslagar eller bestämmelser, och utgör inte ett erbjudande att sälja, eller en anfordran om att lämna ett erbjudande att köpa eller förvärva, teckningsrätter, betalda tecknade aktier, aktier eller andra värdepapper i Bolaget (”Värdepapper”) i Australien, Belarus, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Schweiz, Singapore, Sydafrika, Storbritannien, USA eller någon annan jurisdiktion där sådan åtgärd kan utgöra brott mot lokala värdepapperslagar eller bestämmelser.
Inga Värdepapper har registrerats eller kommer att registreras enligt den vid var tid gällande U.S. Securities Act från 1933 (”Securities Act”) eller värdepapperslagstiftningen i någon delstat eller annan jurisdiktion i USA och inga Värdepapper får erbjudas, tecknas, utnyttjas, pantsättas, beviljas, säljas, återförsäljas, levereras eller överföras, direkt eller indirekt, i eller till USA, förutom enligt ett tillämpligt undantag från, eller genom en transaktion som inte omfattas av, registreringskraven i enlighet med Securities Act och i överenstämmelse med samtliga tillämpliga värdepapperslagar i varje delstat eller annan jurisdiktion i USA. Inget erbjudande av Värdepapper lämnas till allmänheten i USA. Värdepapperna har vidare inte registrerats och kommer inte att registreras enligt någon tillämplig värdepapperslagstiftning i Australien, Belarus, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Schweiz, Singapore, Sydafrika, Storbritannien eller någon annan jurisdiktion där sådan åtgärd kan vara olaglig eller kräva registrering eller annan åtgärd, och därför får inte Värdepappren erbjudas eller säljas direkt eller indirekt, i eller till Australien, Belarus, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Schweiz, Singapore, Sydafrika, Storbritannien eller någon annan jurisdiktion där sådan åtgärd kan vara olaglig eller kräva registrering eller annan åtgärd.
Inom det Europeiska ekonomiska samarbetsområdet (“EES”) lämnas inget erbjudande till allmänheten av Värdepapper i andra länder än Sverige. I andra medlemsländer inom EES eller Storbritannien kan ett sådant erbjudande endast lämnas i enlighet med undantag i Europaparlamentets och Rådets förordning (EU) 2017/1129 (”Prospektförordningen”) eller förordning (EU) 2017/1129 som är en del av nationell lagstiftning genom European Union (Withdrawal) Act 2018 (”UK Prospektförordningen”). I andra länder i EES som har implementerat Prospektförordningen i nationell lagstiftning kan ett sådant erbjudande endast lämnas i enlighet med undantag i Prospektförordningen och/eller i enlighet med varje relevant implementeringsåtgärd. Denna del av webbplatsen är avsedd endast för personer inom EES eller i Storbritannien som är ”kvalificerade investerare” i den mening som avses i Prospektförordningen eller UK Prospektförordningen. I övriga länder i EES som inte har implementerat Prospektförordningen i nationell lagstiftning kan ett sådant erbjudande endast lämnas i enlighet med tillämpligt undantag i den nationella lagstiftningen.
Avseende Storbritannien får informationen och dokumenten som omnämns på denna webbplats distribueras och riktas endast till (i) personer utanför Storbritannien eller (ii) personer som har professionell erfarenhet av verksamhet som rör investeringar och som faller inom definitionen av “professionella investerare” i artikel 19(2) i den brittiska Financial Services and Markets Act 2000 (Financial Promotion) Order 2005 (”Ordern”) eller (iii) personer som omfattas av artikel 49(2) (a) till (d) (”high net worth companies, etc.”) i Ordern, eller (iv) certifierade individer med hög nettoförmögenhet och certifierade och självcertifierade sofistikerade investerare som avses i artiklarna 48, 50 respektive 50A i Ordern eller (v) personer till vilka detta dokument lagligen kan kommuniceras (alla sådana personer benämns gemensamt “relevanta personer”). Informationen som omnämns i handlingarna på webbplatsen är endast tillgängliga för och kommer endast att riktas och distribueras till relevanta personer. Personer som inte är relevanta personer ska inte vidta några åtgärder baserat på information på webbplatsen och inte heller agera eller förlita sig på informationen.
Åtkomst till informationen och dokumenten på denna del av Bolagets webbplats kan vara olaglig i vissa jurisdiktioner, och endast vissa kategorier av personer kan tillåtas åtkomst till sådan information och sådana dokument. Samtliga personer bosatta utanför Sverige som önskar åtkomst till dokumenten på denna del av webbplatsen måste först försäkra sig om att de inte är föremål för lokala lagar eller bestämmelser som förbjuder eller inskränker deras rätt till åtkomst av denna del av Bolagets webbplats, eller om deras förvärv av värdepapper kräver registrering eller godkännande. Sådan registrering eller sådant godkännande har inte inhämtats utanför Sverige. Bolaget tar inget ansvar för någon persons brott mot tillämpliga lagar och bestämmelser.
Om du inte har tillåtelse att ha åtkomst till informationen och dokumentationen på denna webbplats, eller vid tvivel om du har sådan tillåtelse, vänligen lämna denna webbplats.
Jag intygar att:
Jag är bosatt utanför och befinner mig utanför Australien, Belarus, Hongkong, Japan, Kanada, Nya Zeeland, Ryssland, Schweiz, Singapore, Sydafrika, Storbritannien, USA eller någon annan jurisdiktion där sådan åtgärd kan utgöra brott mot lokala värdepapperslagar eller bestämmelser; och
jag är bosatt och befinner mig (a) i Sverige eller (b) utanför Sverige och varje jurisdiktion som omnämns under punkten (1) ovan och, under sådana omständigheter, är jag behörig att ta del av informationen och dokumenten på denna webbplats utan begränsning enligt lag och utan att åtgärder behöver vidtas av Bolaget; och
jag inte kommer att distribuera eller på annat sätt skicka information som finns på denna del av Bolagets webbplats till någon person som är bosatt i någon sådan jurisdiktion som omnämns under punkten (1) ovan; och
jag har läst, förstått och samtycker till att följa de restriktioner som framgår ovan.